יש מצב שגרסת ה-PHP של האתר שלכם חייבת שדרוג דחוף

הבהרה: אינני נושא באחריות לכל שינוי או תקלה באתר כלשהו כתוצאה מביצוע השינויים המתוארים במאמר זה. אם אתם לא יודעים מה אתם עושים, מומלץ לתת את הביצוע לאיש מקצוע!

 

בזמן כתיבת שורות אלו, גרסת הוורדפרס העדכנית ביותר הינה 5.1.1 ששוחררה ב-13 למרץ 2019. כבר מגרסה 5.1 של וורדפרס (שוחררה ב-21 לפברואר 2019), הופיעה בפאנל הניהול הודעה על הצורך בשדרוג גרסת ה-PHP של השרת לגרסה 5.6 לפחות.

הודעת וורדפרס על הצורך לעדכן גרסת PHP
הודעת וורדפרס על הצורך לעדכן גרסת PHP

 

אבל! גרסת וורדפרס 5.2 שאמורה להשתחרר בסוף אפריל 2019 לא רק תמליץ על גרסת PHP 5.6 ומעלה אלא תדרוש זאת! יותר נכון, לא תוכלו בכלל להתקין את גרסת וורדפרס 5.2 ללא שאתם עובדים עם גרסת PHP 5.6 לפחות.

תפסיק להפחיד אותי, מה זה PHP בכלל?

אה אוקיי. PHP הוא המנוע עליו רץ אתר הוורדפרס שלך (ועוד הרבה מערכות אחרות, לאו דווקא וורדפרס). ואם אתם רוצים הגדרה מדוייקת, כך מופיע בויקיפדיה:

PHP (ראשי תיבות רקורסיביים של PHP Hypertext Preprocessor, שבמקור התבססו על Personal Home Page) היא שפת תסריט המיועדת בעיקר לתכנות יישומי אינטרנט בצד השרת, אך יכולה לרוץ על המחשב האישי באמצעות מפרש. התחביר של השפה דומה לזה של C והסמנטיקה דומה לזו של Perl. שפת PHP נוצרה במקור על ידי רזמוס לרדורף אך בצורתה הנוכחית נכתבה על ידי זאב סורסקי ואנדי גוטמנס. PHP היא אחת משפות התכנות הנפוצות ביותר.

טוב, זה לא ממש עזר אני מניח, אבל בואו נישאר עם ההגדרה ש-PHP הינה שפת קוד עליו מבוסס וורדפרס והיא עושה את כל השליפות ממסד הנתונים של האתר שלכם. מה שחשוב הוא שכמו שלאתר הוורדפרס שלך יש עדכונים למערכת הוורדפרס עצמה או לתוספים, כך גם קורה עם PHP. בעצם, כשאנחנו מדברים על דרישת וורדפרס לגרסה 5.6 של PHP, עדיין מדובר בגרסה ישנה מאד. היא שוחררה באוגוסט 2014 (!) והתמיכה בה הופסקה רשמית שלוש שנים מאוחר יותר, באוגוסט 2017. הגרסה ששוחררה אחרי גרסה 5.6 הינה גרסה 7.0 שאף היא כבר סיימה את חייה (03/12/2015-03/12/2018, יהי זכרה ברוך).

טוב, אז לאיזו גרסה לשדרג?

הו! שאלה מצויינת. אז ככה, וורדפרס ממליצים לשדרג לגרסת PHP 7.3 (שוחררה בדצמבר 2018 וצפוייה להמשיך לנשום עצמונית עד דצמבר 2021), שהיא הגרסה הרשמית האחרונה. אבל אם בכל זאת אין לכם אפשרות לשדרג לגרסה 7.3 (לא כל חברות האחסון כבר ערוכות לכך), אני ממליץ לכם לשדרג לפחות לגרסה 7.0, זאת מכיוון שהגרסה הזו מציגה שיפור מרשים במהירות מול גרסאות 5.6 ומטה. מעבר לכך, וורדפרס כבר הודיעו שייתכן שהצורך בשדרוג לגרסת PHP 5.6 לא יהיה היחיד השנה, וישנה אפשרות כי עוד בשנת 2019, הדרישות הבסיסיות של וורדפרס תעלנה לגרסת PHP 7 ומעלה. אז כדאי להיות מוכנים מראש.

יאללה, שיכנעת אותי. איך אני משדרג את גרסת ה-PHP שלי?

בהנחה שהאתר שלכם רץ על שרת שיתופי, השינוי הזה נדרש להיעשות על השרת עצמו. עם זאת, ישנם חברות אחסון המאפשרות למשתמש לשנות את גרסת ה-PHP שלו באופן עצמאי. אם אין לכם אפשרות כזו – תצטרכו לפנות לחברת האחסון שלכם לבצע את השינוי עבורכם.
אבל רגע, אנחנו רצים מהר מדי. כמו תמיד – תהיו בטוחים שיש לכם גיבוי עדכני של האתר שלכם. בעיקר מסד הנתונים שלו. ותמיד טוב לוודא שיש לכם עותק של הגיבוי מחוץ לשרת. אם אתם צריכים עזרה, תוכלו לקרוא את המדריך שלי לגיבוי באמצעות UpdraftPlus (נפתח בחלון חדש). 

לפני שאני משדרג, איך בכלל אני יכול לדעת איזו גרסת PHP יש לי?

טוב, יש לכך כמה דרכים. באמצעות תוסף שכבר מותקן. יש מספר תוספים שמאפשרים לראות נתונים שונים מהשרת וייתכן שחלקם כבר מותקנים אצלכם, למשל:

1. אם עדכנתם את תוסף הגיבוי UpdraftPlus כפי שהמלצתי למעלה, תוכלו למצוא את גרסת ה-PHP שלכם כפי שאני מראה בתפיסת המסך הבאה:

בדיקת גרסת PHP באמצעות UpdraftPlus
בדיקת גרסת PHP באמצעות UpdraftPlus

 

2. אם אתם עובדים עם אלמנטור (תוסף בילדר מאוד פופולרי):

בדיקת גרסת PHP באמצעות אלמנטור
בדיקת גרסת PHP באמצעות אלמנטור

 

3. אם אין לכם תוסף מותקן שכבר מראה את גרסת ה-PHP שלכם, תוכלו להתקין תוסף יעודי לכך כמו Version Info. לאחר התקנתו תתווסף שורה חדשה לתחתית פאנל הניהול שלכם. כך:

בדיקת גרסת PHP באמצעות version info
בדיקת גרסת PHP באמצעות version info

 

4. יצירת קובץ ידני:

צרו קובץ PHP (ניתן לקרוא לו phpinfo.php או כל דבר אחר עם סיומת php), העלו אותו לשרת (באמצעות FTP או עם מנהל קבצים כלשהו), והריצו את הקובץ משורת כתובת האתר שלכם, למשל: https://www.example.com/phpinfo.php.
זה הקוד שיש להכניס לקובץ:

<?php

phpinfo();

?>

הרצת הקובץ תניב את גרסת ה-PHP שלכם בראש התוצאה שתקבלו על המסך, לדוגמה כך:

בדיקת גרסת PHP באמצעות קובץ ידני

 

שימו לב: יש למחוק את הקובץ מהשרת לאחר ההרצה היות והוא מכיל פרטים על השרת שלכם שהאקרים יכולים לעשות בהם שימוש לרעה.

 

שינוי גרסת PHP דרך פאנל ניהול האחסון cPanel

למי שמאחסן את האתר שלו בחברות אחסון שמציעות לנהל את האחסון דרך cPanel, תוכלו לשנות את גרסת ה-PHP שלכם כך (עלולים להיות שינויים קטנים בין חברות האחסון ובין גרסאות שונות של cPanel). תפיסות המסך המצורפות נלקחו על גרסת cPanel 70.0.67.

1. חפשו את המילה php בשורת החיפוש המופיעה בראש הפאנל ולחצו אל Select PHP Version.

חיפוש php בשורת החיפוש

2. בחרו את גרסת ה-PHP הרצויה (אני אבחר ב-7.2 אבל המינימום הנדרש בהתאם למאמר הזה היא גרסה 5.6).

בחירת גרסת PHP רצויה

3. ליחצו על Set as current.

4. חשוב! בידקו את האתר שלכם ששום דבר לא השתבש בו. דפדפו במספר דפים, מלאו טופס אם יש לכם וודאו שהכל במקום. אם כן – מזל טוב, עשיתם את זה!

 

לסיכום

– לא תוכלו לשדרג את גרסת הוורדפרס שלכם לגרסת 5.2 שצפויה לצאת בסוף אפריל 2019 ללא שהשרת שלכם מריץ PHP בגרסת 5.6 מינימום!
– ייתכן ובמהלך 2019 וורדפרס תדרוש PHP מגרסה 7 ומעלה ולכן אם משדרגים, רצוי לשדרג לאחת מגרסאות ה-7 (וורדפרס ממליצים על גרסה 7.3).
– לפני כל שינוי באתר מומלץ לגבות את הקבצים ואת מסד הנתונים (ורצוי לשמור אותם מחוץ לאתר). 
– לאחר שדרוג גרסת ה-PHP יש לבדוק שהאתר שלכם מתפקד כנדרש. 

 

שתפו אותי בתגובות על איזו גרסת וורדפרס האתר שלכם רץ כרגע והאם הצלחתם לשדרג לגרסה הנדרשת. אשמח לשמוע.

דוד ארוון

מהנדס תעשיה וניהול בהשכלתי, בעולם המחשבים מאז מחשב ה-AT 286 ובעולם התקשורת כבעל BBS עוד לפני שנולדה רשת האינטרנט. את הדומיין הראשון שלי קניתי בשנת 2000 (עדיין קיים) ומתעסק בבניית אתרים מאז, כשבשנים האחרונות אני מתרכז בוורדפרס בלבד.

לפוסט הזה יש 8 תגובות

 1. גליה

  היי דוד,
  תודה על ההסבר המפורט ומאיר עיניים.
  עשיתי בדיוק כפי שכתבת, ב cPanel כתוב שהאתר בגרסת PHP 7.3
  אך בממשק הוורדפרס עדיין טוען בתוקף שנדרש עדכון PHP
  ובאלמנטור עדיין כתוב שגרסת PHP היא 5.6.40.

  האם יש להמתין עד שרואים את השינוי באתר?
  אם כן, כמה זמן זה אמור לקחת?

  1. דוד ארוון

   מוזר. אשמח לבדוק לך בעצמי אם תרצי.
   תוכלי ליצור איתי קשר דרך טופס צור קשר באתר וממשיך להתכתב במייל.

   1. גליה

    תודה דוד.
    שולחת לך פרטים וצילומי מסך למייל ממנו נשלחה אליי ההודעה על אישור התגובה והתגובה שלך.
    אם זה לא המייל הנכון, אנא חזור אליי למייל המצורף להודעה זו.
    תודה רבה

 2. ברקן

  היי דוד, תודה על המדריך המעולה!
  מה קורה אם לאחר השדרוג הפונקציונליות של האתר משתבשת, למשל אם טפסים מפסיקים לעבוד?
  יש פיתרון שלא כולל לחזור לגרסה הקודמת ולהתעלם מההזהרות של וורדפרס?
  אני ספציפית עובדת עם טפסים של אלמנטור ואף אחד מהם לא שולח נתונים (לעומת זאת טפסים שהוטמעו כshortcode או כhtml עובדים בסדר).
  תודה,
  ברקן

  1. דוד ארוון

   *** אני רואה שלא שלחתי את התגובה הזו כתגובה לברקן, לכן שולח את זה מחדש ***

   היי ברקן,

   תצטרכי למצוא מאיפה מגיע השיבוש. האם זו התבנית, האם אחד התוספים.
   עדיף לבדוק מראש אם התבנית והתופסים מותאמים לגרסה שאתה רוצה לשדרג אליה. כל תוסף ותבנית שמכבדים את עצמם מציינים את זה בתיאור שלהם.
   אם בכל זאת יש בעיה, ואין לך אפשרות לוותר על התוסף או התבנית שיוצרים את הבעיה – צרי קשר עם המתכנת שיתקן את הבעיה. את בוודאי לא המשתמשת היחידה. ואם התוסף כבר לא מתוחזק, תצטרכי למצוא תחליף.

   לגבי שליחת נתונים מטפסי אלמנטור – לא מכיר כזו בעיה ואני עובד עם PHP 7.3.18. אם הכוונה לכך שלא נשלחים מיילים, יש מצב שמדובר בחסימה בשרת שלך ותצטרכי לעבוד עם תוסף ששולח מיילים דרך SMTP.
   בכל אופן, אם את עובדת עם אלמנטור פרו – את יכולה לפנות לתמיכה שלך לעזרה.

   מקווה שעזרתי.

 3. דוד ארוון

  היי ברקן,

  תצטרכי למצוא מאיפה מגיע השיבוש. האם זו התבנית, האם אחד התוספים.
  עדיף לבדוק מראש אם התבנית והתופסים מותאמים לגרסה שאתה רוצה לשדרג אליה. כל תוסף ותבנית שמכבדים את עצמם מציינים את זה בתיאור שלהם.
  אם בכל זאת יש בעיה, ואין לך אפשרות לוותר על התוסף או התבנית שיוצרים את הבעיה – צרי קשר עם המתכנת שיתקן את הבעיה. את בוודאי לא המשתמשת היחידה. ואם התוסף כבר לא מתוחזק, תצטרכי למצוא תחליף.

  לגבי שליחת נתונים מטפסי אלמנטור – לא מכיר כזו בעיה ואני עובד עם PHP 7.3.18. אם הכוונה לכך שלא נשלחים מיילים, יש מצב שמדובר בחסימה בשרת שלך ותצטרכי לעבוד עם תוסף ששולח מיילים דרך SMTP.
  בכל אופן, אם את עובדת עם אלמנטור פרו – את יכולה לפנות לתמיכה שלך לעזרה.

  מקווה שעזרתי.

 4. אריאל

  אופס – לאחרונה גיליתי שהאתר (שנבנה בסקריפט PHP בשנת 2009 ) משובש לחלוטין – כל העברית הפכה לג'בריש. חשבתי וחשבתי, אמרתי נבדוק מה קורה עם הPHP באמת – וראיתי שהגרסה שלו היא 5.3 או משהו כזה. נכנסתי לCPANEL MultiPHP Manager ועשיתי "שדרוג" ל7.3 ומאז האתר כלל לא נפתח. כלום, לא נטען…
  מה עשיתי אוי ואבוי חחח

  1. דוד ארוון

   אם כך, אין לך ברירה אלא לחזור לגרסה 5.3 בנתיים. או לנצל את זה שהאתר כבר על 7.3 ולבדוק מה גורם לבעיות.
   יש הרבה פקודות שהשתנו מאז 5.3 וצריך להתאים אותן לשיטת העבודה החדשה עם 7.3.

כתיבת תגובה

 

סגירת תפריט
דילוג לתוכן