שיעור 3: התקנת וורדפרס באמצעות ממשק סיפאנל

עד לא מזמן, התקנת וורדפרס כללה הורדת וורדפרס בקובץ ZIP מ-wordpress.org, העלאה שלו לחשבון האחסון שלנו באמצעות FTP, פריסה של ה-ZIP והרצת תהליך התקנה שכולל התערבות של המשתמש. 

לאחרונה חברות האחסון, במיוחד אלו שמספקים את לוח הבקרה של חברת cPanel, מספקים פתרונות להתקנת וורדפרס בקלי קלות. בשיעור זה, אז בהנחה שאתם מארחים את האתר שלכם אצלי או ב-A2 Hosting (המדריך הזה מתאים לכל חברת אחסון עם ממשק סיפאנל ומודול Softaculous), נלמד איך עושים את זה ממש בקלות. תוך 3 דקות יש לכם אתר וורדפרס באוויר.

מהו ממשק cPanel?

ממשק cPanel (בעברית יש שכותבים סיפאנל) הינו ממשק ניהול האחסון פופולרי, מעין "מאחורי הקלעים" של חבילת האחסון שרכשתם. להלן הגדרה רלוונטית מתוך ערך "פאנל לניהול אחסון אתרים" בויקיפדיה:

פאנל לניהול אחסון אתרים הוא ממשק ניהול אינטרנטי שמסופק על ידי חברות אחסון רבות והוא מאפשר לבעל האתר שליטה ובקרה על אתר האינטרנט המאוחסנים בשרת. משתמשים בפאנל הניהול כדי לנהל על גבי שרת האחסון קבצים, בסיסי נתונים, חשבונות דואר אלקטרוני, התקנות ועדכוני תוכנה בשרת, ופעולות שליטה ובקרה נוספות. בנוסף לפעולות אלו, רוב הפאנלים תומכים בכל או ברוב הפעולות הבאות:

 • ניהול תצורה של DNS
 • גישה ללוגים של השרת
 • ניהול Sub Domains
 • סטטיסטיקות שונות כגון נפח ותעבורה
 • ניהול חשבונות דואר אלקטרוני
 • ניהול חשבונות FTP
 • ניהול מסדי נתונים
 • סטטיסטיקת המבקרים באתר
 • מנהל קבצים מבוסס אינטרנט
 • ממשק שורת פקודה
 • התקנה אוטומטית של שירותים כמו מערכות פורומים, בלוגים, מערכות מסחר אלקטרוני ועוד…

פאנלים נפוצים הם: cPanel, ‏Plesk, ‏DirectAdmin, Webmin‏ ,SysCP וBaifox.

הבהרה: כל תפיסות המסך המצורפות נלקחו מהחשבון שלי ב-A2 Hosting, חברת אחסון אתרים מומלצת ביותר. שימו לב שאם אתם רוכשים שם חבילת אחסון, ביחרו בשרת שיושב באירופה (בהנחה שהאתר שלכם פונה לקהל הישראלי).

בנוסף אשתמש בדומיין שלי (wp-killer.co.il) כדוגמא לדומיין, אתם כמובן תחליפו אותו בדומיין שלכם.

התחברות לממשק cPanel

לצורך התקנת וורדפרס דרך סיפאנל, נצטרך כמובן לגשת לממשק עצמו באמצעות אחת מהדרכים הבאות:

 1. באמצעות הוספת “cpanel/” לדומיין שלכם. למשל, לדומיין wp-killer.co.il, הגישה ל-cPanel תהיה: wp-killer.co.il/cpanel.
 2. שימוש בפורט המתאים בכתובת האתר. לגישה מאובטחת – wp-killer.co.il:2083 (שימו לב, נקודותיים ואז 2083 ללא רווח) או לכניסה לא מאובטחת wp-killer.co.il:2082 (שימו לב, נקודותיים ואז 2082 ללא רווח).
 3. בידקו את המייל שקיבלתם מחברת האחסון לאחר רכישת חבילת האחסון שלכם. יש שם בוודאות לינק גישה לסיפאנל (במידה ואכן חברת האחסון משתמשת בסיפאנל ולא בפאנל אחר), לצד שם וססמא לכניסה.

התקנת וורדפרס

מה שנפלא בחברת A2 Hosting הוא התוספת שנקראת Softaculous, המאפשרת לנו התקנת וורדפרס (ומערכות נוספות) בלחיצת כפתור כמעט. במקרה שלנו, נלחץ על מודול WordPress (מסומן בריבוע אדום במסך המצורף):

מסך סיפאנל ראשי - התקנת וורדפרס
לחצו על WordPress

במסך הבא, אני מניח שלא קשה לכם לנחש, נלחץ על Install now לטובת התקנת וורדפרס על הדומיין שלנו.

כפתור התקן עכשיו להתקנת וורדפרס
לחצו על Install Now

במסך הבא נמלא מספר פרמטרים. נעבור עליהם לא קטן. תכלס, את הרוב כדאי להשאיר כברירת המחדל.

 

Software Setup – הגדרת המערכת

 1. ברירת המחדל היא http. אם יש לכם SSL מותקן – בחרו https. תוכלו לשנות את זה גם לאחר שהמערכת מותקנת, אבל זה לא יהיה משהו שתוכלו לעשות בלחיצת כפתור, לכן מציע שתנסו https ומקסימום הממשק יגיד לכם שאין SSL מותקן. כמו כן תוכלו לבחור אם להתקין את האתר עם www לפני הדומיין או ללא.
 2. בחירת הדומיין עליו תותקן המערכת. אם יש לכם רק דומיין אחד, אין מה לגעת שם. אבל אם יש לכם מספר דומיינים או מספר סאב-דומיינים, תוכלו לבחור כאן להיכן להתקין את וורדפרס. לא תוכלו לשנות את הבחירה לאחר ההתקנה (לפחות לא בלחיצת כפתור).
 3. אם אתם מעוניינים להתקין את המערכת על ספריה למשל http://domain/wordpress אז תוכלו לציין כאן את שם הספריה שתרצו ליצור ולהתקין לתוכה את וורדפרס. לא תוכלו לשנות את הבחירה לאחר ההתקנה (לפחות לא בלחיצת כפתור).

 

Site Settings – הגדרות אתר

 1. שם האתר. תוכלו לשנות את זה גם אחרי שהמערכת תותקן.
 2. תיאור האתר. ניתן בקלות לשנות לאחר התקנה.

 

Admin Account – חשבון מנהל

 1. שם המשתמש למנהל האתר (לטובת אבטחת האתר – אל תשתמשו ב-admin או בשם הדומיין).
 2. ססמא למנהל האתר. בבקשה אל תשתמשו ב-1234 או admin. תתאמצו. זה יתרום לאבטחת האתר שלכם.
 3. האימייל של מנהל האתר. 

 

Choose Language – בחירת שפה

 1. שפת הממשק של האתר. לרוב תבחרו בעברית (Hebrew). ניתן לשנות בקלות גם לאחר ההתקנה.

 

Select Plugins – בחירת תוספים

 1. הממשק מאפשר לכם להתקין תוסף שיגביל נסיונות התחברות לממשק הניהול של וורדפרס. אני לא מתקין את זה. מעדיף לנהל בעצמי את אבטחת האתר לאחר מכן. 
 2. תוסף BoldGrid שמציע לכם עיצובים שונים לוורדפרס שלכם בקליק. אני לא אוהב את התוסף הזה ולכן לא מתקין אותו. אתם תעשו מה שאתם חושבים.

 

Advanced Options – אפשרויות נוספות

 1. שם בסיס הנתונים של האתר. אפשר להשאיר את ברירת המחדל אלא אם כן יש לכם מספר אתרים מותקנים על הדומיין הזה ואתם נוטים לגשת לבסיס הנתונים לעתים קרובות. או אז, תנו מזהה יותר ברור לשם בסיס הנתונים. למשתמש המתחיל מומלץ לא לגעת.
 2. הקידומת של הטבלאות בבסיס הנתונים. ממליץ לא לגעת אם אתם לא יודעים מה אתם עושים.
 3. אם תפעילו את האפשרות הזו – לא תקבלו הודעות על עדכונים זמינים. אני ממליץ לא להפעיל את האפשרות הזו.
 4. הפעלת אפשרות זו תפעיל עדכוני מערכת באופן אוטומטי. קחו בחשבון שעדכון עלול להפיל את האתר שלכם במידה ויש חוסר תאימות לתוספים או שמשהו השתבש. אני מעדיף לעשות את העדכונים שלי ידנית. לשיקולכם.
 5. עדכון תוספים אוטומטי. אותו כנ"ל.
 6. עדכון תבניות אוטומטי. אותו כנ"ל.
 7. במידה ואתם מעוניינים בגיבוי אוטומטי – בחרו את מיקום הגיבוי.
 8. תדירות העדכון. ניתן לבחור יומי, שבועי, חודשי או ליצור לוגיקת תדירות גיבוי משלכם.
 9. כמה גיבויים לשמור. בחירת 1 ישמור רק את הגיבוי האחרון. אני ממליץ לשמור כמה שיותר, בתנאי שיש לכם מקום באחסון. לעתים אנשים לא שמים לב ומרוב גיבויים, נגמר להם המקום שהוקצה להם באחסון והאתר נופל.
 10. לחיצה על Install תפעיל את התקנת המערכת. אבל רגע! אל תלחצו לפני שתמלא את הסעיף הבא!
 11. הזינו את האימייל שלכם בשביל לקבל את פרטי ההתקנה למייל שלכם. לאחר שמילאתם, ליחצו על Install (ראו סעיף קודם).
פרמטרים בהתקנת וורדפרס

במידה והכל תקין, תוך מספר שניות בודדות המערכת תותקן ותקבל את מסך הסיכום הבא.

 1. לחיצה על כתובת האתר יפתח את האתר כפי שהוא נראה כעת לאחר התקנת וורדפרס. תכלס? מזל טוב! התקנת וורדפרס הסתיימה והאתר שלכם באויר.
 2. לחיצה על הלינק הזה יכניס אתכם אוטומטית (ללא צורך בהזנת שם וססמא) לפאנל הניהול של וורדפרס, שם תוכלו להוסיף עמודים ופוסטים, להתקין תוספים ותבניות ובעצם לנהל את האתר שלכם. 
מסך סיכום התקנת וורדפרס
מסך סיכום התקנת וורדפרס

סיכום

כשאתם באים לחפש חברת אחסון עבור האתר שלכם, אחד הפרמטרים החשובים הוא – מהו ממשק הניהול שניתן לכם לניהול כל מה שקשור לדומיין שלכם.

אם אתם משתמשים מאד מנוסים ויודעים לעבוד על לינוקס או יודעים לעבוד על שרתים באופן ידני דרך שורת הפקודה, המאמר הזה כנראה לא בשבילכם ואתם יכולים לנהל את האתר שלכם על שרת לא מנוהל. אבל אם אתם משתמשים מתחילים או ממוצעים, תצטרכו אחסון מנוהל עם לוח בקרה קל ונוח. סיפאנל הוא לוח בקרה שכזה ומומלץ לתפעול קל יחסית של האחסון.

עם זאת, משתמשים מתחילים כמעט ולא נכנסים ללוח הבקרה בכלל, מעבר לפעם הראשונה בה הם מתקינים וורדפרס על הדומיין שלהם. ולכן עבורם קלות התקנת וורדפרס היא קריטית. כמו שראיתם, ב-A2 Hosting זה קלי קלות. 

יאללה, בהצלחה.

אה, רגע! אם המדריך הזה עזר לכם, אשמח שתשתפו אותי בתגובות. זה שניה עבורכם ואושר גדול עבורי, אז מה אכפת לכם? 🙂

דוד ארוון

מהנדס תעשיה וניהול בהשכלתי, בעולם המחשבים מאז מחשב ה-AT 286 ובעולם התקשורת כבעל BBS עוד לפני שנולדה רשת האינטרנט. את הדומיין הראשון שלי קניתי בשנת 2000 (עדיין קיים) ומתעסק בבניית אתרים מאז, כשבשנים האחרונות אני מתרכז בוורדפרס בלבד.

לפוסט הזה יש 10 תגובות

 1. יאיר

  תודה על המאמר!
  לגבי עדכון אוטומאטי של מערכת וורדפרס, לדעתי עדיף להגדיר שיעודכן אוטומאטית מטעמי אבטחת האתר, מה אתה אומר? (רוב האנשים מן הסתם לא מעדכנים און-ליין כשיוצאת גירסה חדשה)
  כמו כן נראה לי (ותקן אותי אם אני טועה), שכאשר וורדפרס מותקנת בעברית, אז היא לא מעדכנת אוטומאטית מיד ביציאת גירסה חדשה אלא רק אחרי שיש את הגירסה גם בעברית.
  אז זה נותן לנו יתרון קטן כי התוספים יכולים בינתיים לעדכן את עצמם לגירסה החדשה..

  1. דוד ארוון

   היי יאיר,

   לגבי עדכון אוטומטי – אני אוהב להיות בשליטה ולהחליט מתי אני מעדכן את המערכת בעצמי. אחרים שאולי לא נמצאים באתר שלהם כל יום בשביל לבדוק עדכונים, אולי עדיף להם לאפשר עדכון אוטומטי.
   עם זאת, אנשים כאלה גם כנראה לא מעדכנים תוספים לעתים תכופות ומסתכנים בהתנגשות בין וורדפרס לתוסף שעלול להפיל את האתר.
   יש לזה פתרון בדמות של התראה למייל אם האתר לא מגיב למשך X זמן. ואז אותו בעל אתר ידע שהאתר נפל.

   אתה צודק לגבי האמירה שיש לנו יתרון עם עברית. מצד שני זה חסרון. כי לרוב כשיוצא עדכון אבטחה למשל, האקרים רוכבים על זה ומחפשים אתרים עם הגרסה הלא מאובטחת. אתר בעברית יעודכן רק לאחר כמה ימים כמו שאתה אומר.

 2. ערן

  מאז שעלתה גירסה 4.9.1 הוצגה הודעה בממשק הניהול להמתין לגירסה העברית. האם כשהגירסה העברית מוכנה השידרוג לגירסה בעברית נעשה באופן אוטומטי או שיש לשדרג באופן ידני? אם ידני – האם יש דף הסבר מסודר להתקנה ידנית של עדכון גירסה?

  1. דוד ארוון

   היי ערן,

   בעדכון ידני אין יותר מדי מה לעשות – פשוט לוחצים על עדכן וזהו. לגבי עדכון אוטומטי, במיוחד בשבילך כתבתי עכשיו מאמר על איך מגדירים לוורדפרס עדכונים אוטומטיים:
   https://wp-killer.co.il/wordpress-auto-update/

   אגב, אצלי כבר מותקנת הגרסה בעברית של 4.9.1. ייתכן שאצלך מוגדר שלא יותקנו עדכונים באופן אוטומטית. בכל אופן, אם תצטרך עזרה, אל תהסס לפנות אלי (אפשר באמצעות צור קשר או השארת תגובה פה).

 3. ערן

  היי דוד,
  תודה על התשובה.
  בשלב זה אני מעדיף שלא לשדרג באופן אוטומטי את וורדפרס אלא להפעיל השדרוג מתוך לוח הבקרה כאשר הם זמינים.
  בלוח הבקרה של האתר שלי, בדף השדרוגים, יש הודעה שיש גרסה חדשה של 4.9.1 וורדפרס, אבל מיד אחריה כתוב שלא ניתן לשדרג אוטומטי ל- he_IL_-4.9.1.
  מופיע כפתור "שדרג עכשיו", אבל אני מניח שהכפתור מתייחס לגרסה 4.9.1 המקורית, ולא לגרסה העברית שכן מיד אחר כך מופיעה ההודעה: "זו גרסה מקומית של וורדפרס, הכוללת תרגומים והתאמות לשפה העברית. רצוי להמתין עם השדרוג עד שתצא גרסה מקומית מעודכנת."
  הורדתי את תוסף הגיבוי שהמלצת עליו בפוסט אחר (UpdraftPlus) במטרה לגבות לפני ביצוע השדרוג, אבל לאור ההודעה דלעיל, יצאתי מבולבל ובשלב זה דחיתי את השדרוג לגרסה 4.9.1 בעברית.
  וכאן אני חוזר לשאלה המקורית (ולאור ההודעה בלוח הבקרה) – מהו סדר הפעולות שנדרש כדי לשדרג את וורדפרס לגרסה האחרונה בעברית?
  שוב תודה,
  ערן

  1. דוד ארוון

   קודם כל, 4.9.1 קיימת בעברית כבר מזמן. תוכל לראות בעמוד ההורדה של האתר בעברית את הגרסה – https://he.wordpress.org/download/
   לגבי סדר הפעולות – חובה שיהיה גיבוי זמין. מעבר לכך לא הייתי חושש יותר מדי. 4.9.1 אמורה להיות גרסה מינורית. פשוט לחץ על כפתור העדכון ותן לוורדפרס לעשות את שלה.
   לעוד פרטים, יש לי פוסט על 4.9.1 – https://wp-killer.co.il/wordpress-4-9-1-is-out/

 4. ערן

  היי דוד,
  שוב תודה על התשובה. החלטתי להתגבר על החשש (למרות ההנחיות המטעות המופיעות בלוח הבקרה) ולחצתי על כפתור העדכון 🙂 נראה תקין.

  לפי הכיתוב שהטעה אותי חשבתי שאצטרך להוריד את העדכון ולפרוש אותו בעצמי לתוך השרת המארח.

  1. דוד ארוון

   מעולה ערן. כן, הכיתוב לפעמים יכול להטעות. לא תמיד התרגומים לעברית קולעים בול לכוונת המשורר.
   המשך הצלחות!

 5. שחר

  הי דוד,
  תודה – עדכנתי כפי שכתבת במאמר
  אבל ברגע שלחצתי על הקישור – הוא אמר שהאתר לא נמצא
  (אציין שפתחתי subdomain)

  1. דוד ארוון

   היי שחר.
   לא ברור מהתגובה שלך על איזה חלק אתה מדבר. מה עדכנת כפי שכתוב במאמר (כתוב בו הרבה)?

כתיבת תגובה

 

סגירת תפריט
דילוג לתוכן